Team Directory

Leadership
Photo Name Title Department
Dominique Jefferson Principal Leadership
Front Office
Photo Name Title Department
Yvonne Archibeque Office Support Office Team
Talya Cohen Comms Central Support Office Team
Paige Eller Nurse Office Team
NaDea Jackson-Duncan Office Support Office Team
Amanda Stuart Nurse Office Team
ECE
Photo Name Title Department
Jason Ackermann Paraprofessional ECE, Primary MI-A Center Program
LaRae Chapman ECE-4 Paraprofessional ECE
Samone Jay Paraprofessional ECE
Rosemary Johnson ECE-3 Full Day Paraprofessional ECE
Jakayla Johnson Paraprofessional ECE
Shannon Lewis ECE-4 Paraprofessional ECE
Malik Muse ECE Floating Paraprofessional ECE
Diamond Nicholson ECE-4 Teacher ECE
Kase Pooley ECE-3 Full Day Teacher ECE
Susan Trahan ECE-4 Teacher ECE
Primary MI-A Center Program
Photo Name Title Department
Jason Ackermann Paraprofessional ECE, Primary MI-A Center Program
Brittany Bates Primary MI-Autism Teacher Primary MI-A Center Program
Laura Cahill Primary MI-Autism Paraprofessional Primary MI-A Center Program
Audre Greer Primary MI-Autism Paraprofessional Primary MI-A Center Program
Jameri Hartsfield Paraprofessional Primary MI-A Center Program
Luis Picaso Primary MI-Autism Paraprofessional Primary MI-A Center Program
Shenika Rose Primary MI-Autism Paraprofessional Primary MI-A Center Program
Kindergarten
Photo Name Title Department
Natasha Gulley Kindergarten
Sarah Rayburn-Simmons ECE-2 Inclusive Paraprofessional Kindergarten
Tierra Thornton Grade Level Paraprofessional Kindergarten
Joy Wills Kindergarten
First Grade
Photo Name Title Department
Micheala Draper First Grade Teacher First Grade
Pauletta Jackson First Grade Teacher First Grade
Rejaye Johnson Paraprofessional First Grade
Second Grade
Photo Name Title Department
Sheila Ferrigan Second Grade Teacher Second Grade
Angelica “Angie” Hill Grade Level Paraprofessional Second Grade
Madison Witt Second Grade Teacher Second Grade
Third Grade
Photo Name Title Department
Julie Adams-Blow Third Grade Teacher Third Grade
Adam Meyers Third Grade Teacher Third Grade
Fourth Grade
Photo Name Title Department
Matt Gibson Fourth Grade Teacher Fourth Grade
Hallett Hawk logo with all six school colors Ashley Hawkins Grade Level Paraprofessional Fourth Grade
Carla Whitney Fourth Grade Teacher Fourth Grade
Fifth Grade
Photo Name Title Department
Kelisha Barber Grade Level Paraprofessional Fifth Grade
Jaleel Harding Grade Level Paraprofessional Fifth Grade
Tony Lindsay Fifth Grade Teacher Fifth Grade
Jody Mier Fifth Grade Teacher Fifth Grade
Arts Exploration Team
Photo Name Title Department
Kayla Abdullah Library & Technology Specialist Arts Exploration Team
Alyssa “Blaise” Blaisdell Music Teacher Arts Exploration Team
Joel Fresquez Physical Education Teacher Arts Exploration Team
Jaya Roberts Art Teacher Arts Exploration Team